Projekt IKAP – Akce


26.06.2020 – Exkurze studentů SZeŠ a SOŠ Poděbrady, p.o. – LEVANDULE PETRŽÍLKA

V pátek, dne 26.6.2020 se studenti Střední zemědělské školy a Střední odborné školy Poděbrady, p.o. vydali na exkurzi levandulové farmy do malé obce Lhotka u Mělníka a do nedaleké obce Kanina ležící v malebné krajině Kokořínska. Jarní termín byl vybrán záměrně, aby studenti shlédli farmu v plné rozkvétající kráse.  Paní majitelka Lucie Petržílková, DiS. velice poutavě vyprávěla o historii pěstování levandule, různých druzích levandule, ale také o sklizni a zpracování. V největším zastoupení prozatím pěstuje levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia), které daná oblast Kokořínska prospívá.  Plány s levandulí jsou veliké, od produkce levandulového medu, destilování levandule, pole přístupná také veřejnosti se spoustou přidaných aktivit k příjemnému trávení času až po opravdovou farmu se vším všudy. Práce na farmě plné voňavých květů je velice náročná, především, kdy je právě nejhezčí období, které trvá relativně krátce.  Paní Petržílková prozradila, že její sen, mít pole s levandulí je splněn a my tímto velice děkujeme za krásnou a poutavou prohlídku farmy. Akci pořádala Krajská hospodářská komora Střední Čechy v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje.

Pro více informací můžete navštívit webové stránky LEVANDULE PETRŽÍLKA https://www.levandulepetrzilka.cz/

Článek


25.06.2020 – Vyhodnocení soutěže Poznáváme firmy ve středních Čechách firmě Crystal Bohemia a.s. Poděbrady

Krajská hospodářská komora Střední Čechy realizovala od srpna 2019 soutěže pro žáky ZŠ a SŠ pod názvem „Poznáváme firmy ve středních Čechách“. Jednalo se o druhý ročník této soutěže v rámci projektu „Implementace Krajského akčního plánu“ a zapojeno bylo v této soutěži 23 středočeských firem, které nabídly své provozy pro exkurze žáků škol. Aktivita byla zahájena již v srpnu 2019 proto, aby v letních měsících mohli navštívit firmy i rodiče se svými dětmi během letních prázdnin. Tato aktivita je jednou z akcí organizovaných na podporu technického vzdělání a správného výběru studijních oborů v rámci projektu Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje – IKAP. Exkurze ve vybraných firmách ze Středočeského kraje přiblížila žákům ZŠ a SŠ práci ve firmách, pracovní prostředí, měli možnost dozvědět se spoustu informací o historii firmy, oboru apod. a také získali povědomí o pracovních nabídkách ve firmě a mohli tak být motivování ke studiu oboru, které firma potřebuje.

Soutěž byla plánovány s ukončením k 28.2.2020, ale vzhledem k prodloužení projektu byla realizace a nabídka posunuta až do 22.června 2020. Dne 23.června 2020 proběhlo losování za přítomnosti člena představenstva KHK Stř.Čechy Ing. Jiřího Koláře a ze zaslaných hracích karet a karet odevzdaných školami byla vylosována dle pravidel soutěže 3 místa.

  • 1.místo : žákyně 8.třídy ZŠ a MŠ Vysoká u Mělníka
  • 2. místo: student 1.ročníku ISŠT Mělník
  • 3. místo : žák 7.třídy MŠ a ZŠ Suchomasty

Výherci získali krásné ceny-1.místo tablet, 2.místo fotoaparát, 3.místo poukázku do sportu.

Všichni výherci byli pozváni na slavnostní vyhlášení soutěže, které proběhlo dne 25.6.2020 v konferenčních prostorách firmy Crystal Bohemia a.s. Poděbrady, která byla do soutěže také zapojena.

V případě zájmu o více informací k soutěži a k nabídce firem na exkurze kontaktujte sizlingova@komora.cz. Je domluveno, že i po ukončení soutěže budou exkurze školám dostupné.

Další informace na http://www.khkstrednicechy.cz/soutez-poznavame-firmy-ve-strednich-cechach/

 


25.06.2020 – Exkurze ve firmě Crystal Bohemia a.s. Poděbrady

Dne 25.6.2020 byla zorganizována jedna z posledních akcí projektu IKAP – exkurze ve firmě Crystal Bohemia a.s. Poděbrady. Exkurze se zúčastnili žáci SŠ, pro které byla zorganizována soutěž Moderní technologie firem očima SŠ a účastnili se závěrečného vyhodnocení právě v konferečních prostorách firmy Crystal Bohemia a.s. Byli to studenti SŠ designu Lysá nad Labem, VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora, SPŠS Kolín, SOU Hubálov a SOŠ a SOU Horky nad Jizerou. Hned v úvodu se studentů ujala paní Zbraňková, která seznámila studenty a pedagogy se zajímavou historií firmy, všichni shlédli film o provozu, historii sklářství v Poděbradech a díky videu nahlédli také do tajemství zpracování skla a závěrečném broušení a leštění skla. Následně se všichni odebrali do vzorkovny, kde bylo vysvětleno zpracování materiálu pro výrobu skla, návštěvníci shlédli nástroje, které se používali ke zpracování skla a lisovací stroje, některé z nich se stále používají. Studenti si potom prošli továrnu, kde bohužel výroba skla byla přerušena z důvodu koronaviru a vše bylo v té době připravováno k rozběhnutí výroby. Studenti získali představu o výrobě skla, viděli krásné výrobky, které vznikají ruční prací pracovníků skláren. Pro firmu to byly příležitost jak studenty informovat, že o nové pracovníky je ve firmě velký zájem. Exkurze byla pořádána Krajskou hospodářskou komorou Středočeského kraje v rámci projektu „IMPLEMENTACE KRAJSKÉHO AKČNÍHO PLÁNU STŘEDOČESKÉHO KRAJE“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655.


25.06.2020 – Moderní technologie očima SŠ – Finále

Krajská hospodářská komora Střední Čechy uspořádala dne 25.6.2020 slavnostní finále aktivity „Moderní technologie firem očima SŠ“ projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655, které se konalo v prostorách skláren Crystal Bohemia, a.s.

TZ-Vyhodnocení spotů _Poděbrady_ 25.6.2020

 


24.06.2020 – Finále soutěže Junior T-Profi

Ještě na konci školního roku těsně před prázdninami 24. června 2020 proběhlo finále soutěže pro středočeské základní školy Junior T-profi. Akci pořádala Krajská hospodářská komora Střední Čechy v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje v prostorách Podnikatelského inkubátoru Nymburk.

Finále soutěže Junior T-Profi_24.6.2020 Nymburk


18.6.2020 – Soutěž „CHEMIE ZÁBAVNĚ“ pro školní rok 2019/2020 – Finále

Vítězem ZŠ se stala Základní škola Kladno, Amálská!

Vítězem SŠ se stalo Gymnázium Františka Palackého, Neratovice!

 

Dne 18.6.2020 se v rámci projektu IKAP („Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“) konalo online finále soutěže určené pro základní a střední školy s názvem „Chemie zábavně“ prostřednictvím aplikace ZOOM.

Téměř dva měsíce probíhala v souvislosti s COVID-19 mimoškolní výuka, a tím se pozastavilo původně plánované březnové finále. 

 

Soutěže se v letošním ročníku utkaly 4 týmy ze ZŠ a 4 týmy ze SŠ:

ZŠ Kladno, Amálská; ZŠ a MŠ Vysoká; ZŠ Velvary a ZŠ Čelákovice.

SZeŠ Brandýs n.L. – S. Bol.; ISŠT Mělník, p.o.; SZŠ Kladno a Gymnázium FP Neratovice.

 

Žáci a studenti v průběhu školního roku pracovali na zadaném tématu. Žáci ZŠ měli vyrobit recyklovaný papír a lepidlo na papír. Studenti SŠ měli vyrobit cukr z cukrové řepy.

Žádný z týmů soutěž během školního roku nevzdal a poctivě pracoval na tématu pod vedením svých pedagogů. Týmy si se zadáním úkolu úspěšně poradili a zapojili svou fantazii na maximum. Ať už při výrobě výrobku či při práci na prezentaci nebo  v představení výrobku zábavnou formou. Různorodé a nápadité výrobky byly porotou velice kladně hodnoceny.

Tříčlenná porota složená z odborníků na chemii (Ing. Hana Kalábová, PhDr. Tomáš Kudrna a Mgr. Jakub Braborec) přidělila jednotlivým týmům bodové hodnocení, které rozhodlo o vítězi.

Vítězným týmem základních škol se stala s celkovým počtem bodů 42  ZŠ Kladno, Amálská  pod vedením paní učitelky Mgr. Romany Široké, Ph.D.

Vítězným týmem středních škol se stalo s celkovým počtem bodů 42 Gymnázium Františka Palackého Neratovice(Kvarta A)pod vedením paní profesorky Mgr. Renáty Červenkové.

Během hodnocení zabavil diváky svými pokusy student druhého ročníku MSŠCH Praha Daniel Tůma. Předvedl experimenty jako např. lávovou lampu a rozpouštění polystyrénu v acetonu – důkaz o zásaditém prostřední pomocí fenolftaleinu.

Z živých vstupů se všemi zapojenými pedagogy a na dotaz, jak se jim výsledná aktivita povedla, nepovedla či co by např. změnili, víme, že byli velice spokojeni a konstatují, že si práci
na zadaném tématu se svými svěřenci velice užili. Jako negativum se shodují v tom, že bylo mnohdy obtížné zkoordinovat se časově.

Mgr. Červenková, GFP Neratovice: „Zadání soutěžního úkolu bylo pro žáky výzvou. Zpočátku asi nevěřili, že by něco takového mohli v laboratorních podmínkách zvládnout. Postupně se ale dokázali zorientovat v postupu výroby cukru a velmi mě překvapili svou bojovností dotáhnout úkol, i přes dílčí nezdary, ke zdárnému konci. Při přípravě prezentace a videa se již spoléhali sami na sebe, radili se navzájem a mně představili až konečný výsledek. Celý tým si zaslouží za svou práci obrovskou pochvalu a jsem ráda, že jsme se soutěže zúčastnili“. 

Soutěž rozhodně pozvedla zájem o studium v oboru zaměřeného na chemii a současně také seznámila pedagogy s novinkami v oboru chemie.

 

Oba vítězné týmy vyhrály vstupenky do 4DX kina, které stimuluje všech pět smyslů speciálními efekty (vítr, mlha, blesky, vůně a sníh).

Vítězům gratulujeme a přejeme příjemnou zábavu a užití filmu „na vlastní kůži“.

Veliké poděkování patří snaživým studentům a nadějným filmařům Janu a Davidovi Šťastným a Martinu Veltruskému (GSL Productions), díky kterým nám bylo umožněno vysílání online finále. Pomohli především s využitím moderních technologií.

Děkuji vám všem za účast na online finále soutěže „Chemie zábavně“!!!

 

Záznam z celého finále můžete shlédnout zde: https://drive.google.com/file/d/1CK2HDsWunSeRz42jvu2Ru1YWozWvTn48/view?usp=drive_web

 

Dne 18.6.2020

Ilona Zůzová, koordinátorka soutěže

 

 

 

Příloha: Clanek k finale souteze Chemie zabavne_zverejneno na webu skol_KHK_18.6.2020


5.6.2020 – Odborné školení – Soutěž T-Profi, Junior T-Profi (školení pedagogů)

Dne 5.6.2020 proběhlo ve školících prostorách firmy AMZ Financial Group s.r.o. školení pedagogů k polytechnické výuce, které bylo realizováno v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655. Školení se účastnilo 7 pedagogů ze základních škol Středočeského kraje, kteří měli zájem zapojit se do projektové aktivity – soutěže Junior T-Profi. Účastnili se pedagogové ze ZŠ Libušín, ZŠ Zbraslavice, ZŠ Žižkov Kutná Hora, ZŠ Benátky nad Jizerou, ZŠ Stará Boleslav, ZŠ Palachova, Brandýs nad Labem, ZŠ Eriza Mělník.

TZ Školení pedagogů 5.6.2020 polytechnická výuka

 

 

 


4.3.2020 – Generační spolupráce na SŠ designu a řemesel Kladno

Dne 4. března 2020 navštívili žáci ZŠ Libušín Střední školu designu a řemesel Kladno. Aktivita byla organizována pro žáky ZŠ v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655. Účelem akce je seznámit žáky ZŠ s prací v oborech, které jsou potřeba a kde žáci chybí. Po dohodě s ředitelkou školy byla vybrána pro žáky aktivita v oboru truhlář a tesař, kde si pod dohledem žáků SŠ i vyrobili výrobky ze dřeva.

TZ GS ZŠ Libušín ve SŠ designu a řemesel Kladno 4.3.2020


21.02.2020 – Moderní technologie firem očima SŠ – Školení pedagogů

Dne 21.2.2020 bylo zahájena aktivita Moderní technologie firem očima SŠ ve školním roce 2019 2020. Akci organizovala KHK Střední Čechy v rámci projektu IKAP, CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0 008655 a je to zajímavá aktivita pro žáky SŠ. Školení pedagogů proběhlo na Výstavišti v Lysé nad Labem, kde v této době probíhal také Veletrh škol ŘEMESLA  2020, kterou KHK Střední Čechy také organizovala. Výhodou tohoto místa byla možnost natočení ukázkov ého materiálu a praktické ukázky práce s natočeným materiálem. Ke školení bylo přizváno 8 středních škol : SPŠ Rakovník, VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora, SPŠ strojírenská a JŠ Kolín , SŠSaŘ Stochov , SOŠ a SOU Horky n.Jizerou , SOU Hubálov , SŠD Lysá n.Labem , ISŠ Ml adá Boleslav . V minulém školním roce proběhlo testování soutěže se 4 zapojenými školami a aktivita se setkala s velkým zájmem, bylo proto osloveno i z důvodu větší konkurence více škol.

 

TZ Školení Moderní technologie 21.2.2020_IKAP

 


20.2.2020 – Veletrh vzdělávání ŘEMESLA 2020

KRAJSKÁ HOSPODÁŘSKÁ KOMORA STŘEDNÍ ČECHY uspořádala ve dnech 20.2.2020 – 22.2.2020 na Výstavišti Lysá nad Labem aktivitu v rámci projektu IKAP „Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje“ s názvem Veletrh vzdělávání ŘEMESLA 2020, který slavnostně zahájila ředitelka KHK Střední Čechy Vladislava Šizlingová spolu se starostou města Lysá nad Labem Ing. Karlem Otavou.

TZ Veletrh škol Řemesla 2020


21.2.2020 – Moderní technologie firem očima SŠ – Školení pedagogů

Akce se koná 21.2.2020 od 9:30 do 14:00 na Výstavišti Lysá nad Labem.

Projekt Moderní technologie firem očima SŠ je zaměřen na zvýšení vědomostní úrovně pedagogů a žáků v oblasti multimédií i moderních technologií a následně na praktické ověření získaných dovedností a znalostí pedagogů a žáků SŠ. Školení je aktivitou projektu Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655.

Pozvánka a program

 


28.1.2020 – Středním odborném učilišti Hluboš – Dovednostní tour – generační spolupráce

Krajská hospodářská komora Střední Čechy uskutečnila dne 28.1.2020 ve Středním odborném učilišti Hluboš aktivitu projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“.

Této aktivity se zúčastnili studenti SOU Hluboš – obor truhlář, společně se žáky osmého a devátého ročníku ZŠ Jince. V úvodu této aktivity přivítal všechny přítomné ředitel školy Mgr. Krbec a pedagog odborného výcviku Bc. Špindler.

Žáci si pod vedením studentů vyrobili dřevné krmítko pro ptáky a vyzkoušeli si tak práci se smrkovým dřevem. Žáci brousili, lepili a šroubovali předpřipravený polotovar, ze kterého vzniklo ptačí krmítko, které připomíná domeček.

Na závěr akce si ještě žáci prošli prostory učiliště, kde viděli např. praxi studentek v oboru kosmetické služby a truhlářskou výrobu studentů v oboru truhlář.

Z vyplněných dotazníků vyplývá, že žáky tato aktivita zaujala a někteří uvažují i nad studiem v tomto učilišti.

Cílem této zajímavé aktivity bylo prohloubení spolupráce a zručnosti žáků základních a středních škol.


27.1.2020 – SOŠ a SOU Dubno – Dovednostní tour-výstava

Dne 27.1.2020 proběhla dovednostní tour -výstava  v Benešově se SOŠ a SOU Dubno. Akce byla zorganizována pro  žáky Základní školy Benešov, Jílové u Prahy, Krhanice a Týnec nad Sázavou  v rámci  projektu „Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – výstava“. Na výstavě byly představeny výrobky střední školy, které byly vyrobeny v rámci aktivity Dovednostní tour během realizace projektu IKAP. Žáci ZŠ měli možnost shlédnout výrobky vyrobené žáky dalších ZŠ ve spolupráci se studenty odborných škol. Akce byla ukázkou, co žáci ZŠ umí vyrobit s tím, že během této aktivity si žáci ZŠ vždy vyzkouší svou šikovnost, zdatnost a trpělivost něco hmotného vyrábět. V základních školách bohužel tuto aktivitu obvykle vyzkoušet nemohou, protože ZŠ nejsou většinou vybaveny dílnami.   Děkujeme všem žákům a pedagogům za spolupráci na této akci.


27.1.2020 – Veletrh vzdělávání v Benešově

KHK Střední Čechy pořádala dne 27.1.2020 v Městském divadle Na Poště v Benešově Veletrh vzdělávání. Akce byla aktivitou projektu IKAP, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655. Představilo se zde 9 středních škol především z okresů Benešov, Odolena Voda, Kutná hora, Říčany.  Akce byla zahájena v 10:00 hod úvodním slovem a přivítání návštěvníků zástupkyní KHK Střední Čechy Vladislavou Šizlingovou. Účelem Veletrhu vzdělávání bylo představit nabídku středních škol v regionu a okolí žákům ZŠ a propagovat  střední školy ve Středočeském kraji.  Veletrh vzdělávání byl obohacen soutěží O nejlepší prezentaci školy, kdy na pódiu  vystoupili přímo studenti zúčastněných škol s krátkou prezentací o škole a oborech, které škola nabízí.   Vyhlášena byla 3. místa; studenti těchto škol získali zajímavé ceny od společnosti DOBROMYSL z Berouna a také poukazy od firmy Sportisimo. Pro žáky základních škol byl připraven kvíz  pro obohacení a zpestření  celého veletrhu. V rámci veletrhu proběhla také výstava výrobků, které vyrobili žáci ZŠ při aktivitě Dovednostní tour-Generační spolupráci ve středních školách.  Žáci ZŠ tam měli možnost výrobky, které vznikly ve středních školách rukama jejich vrstevníků. Tato aktivita zajišťuje možnost vyzkoušet si vyrobit něco rukama a tím motivovat k výběru oborů, které jsou potřeba a o kterých nemají žáci ZŠ téměř žádnou představu.

K návštěvě akce byly osloveny všechny základní školy z Benešova a okolí, přišly se podívat místní ZŠ, ale přijely také školy z širšího okolí.  Na Veletrhu vystavovaly především střední odborné školy, dále školy umělecké, zdravotní a technického zaměření, jednalo se o školy přímo z Benešova, ale také blízkého a vzdálenějšího okolí, které mohou nabídnout třeba internáty  a mají zájem o nové studenty z benešovského regionu.  Nabídka byla pestrá,  bylo  možné skutečně vybrat školu dle vlastního přání. Rodiče se svými dětmi mohli navštívit každý stánek, pohovořit s pedagogy, ale i studenty školy.


7.1.2020 – Exkurze, Poznáváme firmy ve středních Čechách – ZŠ a MŠ Vysoká, ISŠT Mělník

Dne 7.1.2020 se žáci ZŠ a MŠ Vysoká a studenti Integrované střední školy technické Mělník vydali společně v rámci projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“ na exkurzi dobrovického cukrovaru – do firmy Tereos TTD a.s.

Navštívili provoz v našem největším cukrovaru v období řepné kampaně, ale také Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství města Dobrovice, kde byli seznámeni s vývojem výroby českého cukru, který se proslavil po celém světě.

Studenti viděli např. obří kostku cukru, cukrovou homoli a také největší známý krystal sacharózy, technické modely a další exponáty ze sladké historie. Na vlastní oči zjistili, jak se z cukrové řepy stane kostka cukru.

Shlédli projekci o výrobě cukru a následně si prohlédli technologie jeho zpracování.

Vzhledem k plánované soutěži s názvem Chemie zábavně určené pro ZŠ a SŠ, přivítaly obě školy tuto exkurzi opravdu s nadšením. Střední školy mají zadané soutěžní téma právě výrobu cukru z cukrové řepy a základní školy výrobu papíru a lepidla na papír.

 


19.12.2019 – Dovednostní tour – generační spolupráce  – SOŠ a SOU Kralupy n.Vlt./ZŠ Velvary, Školní ul.

Dne 19.12.2019 se v SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou konala aktivita s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“ pro třídu 9.C ZŠ Velvary, ul. Školní. Žáci pracovali na stejném tématu jako předchozí skupiny (7.11. a 14.11.2019).
Skupina chemiků pod vedením chemikářky Ing. Janďourkové a chemikáře Ing. Poláka sledovala reakci manganistamu draselného v různých prostředích (kyselé, zásadité a neutrální); vyzkoušela tajné písmo; filmovou krev; reakci jódu se škrobem, následně s thio síranem a sopku (sledovala rozklad Dichromanu amonného). Skupina elektromechaniků zase navíc vyzkoušela zapojení světla z jednoho, ze dvou a ze tří  vypínačů.
Žáci vyplnili připravené dotazníky, ze kterých vyplývá, že se jim aktivita ve střední škole líbila, a že si vyzkoušeli něco nového, zajímavého. Prozradili také, jaký obor by chtěli v budoucnu studovat. Jsou to obory jako např. kosmetička, kadeřnice, učitelka, letuška, obchodní akademie, chovatel cizokrajných zvířat, stavební průmyslovka, instalatér, IT technologie nebo hotelová škola.
Paní učitelka zhodnotila tuto aktivitu jako velice zajímavou zkušenost pro žáky a chválila take organizaci celé akce.

16.12.2019 – Exkurze a Poznáváme firmy ve středních Čechách – ZŠ Kladno, Amálská

Dne 16.12.2019 se žáci Základní školy Kladno, Amálská zúčastnili zajímavé exkurze ve firmě Tereos TTD a.s. nedaleko Mladé Boleslavi. Oblast okolo Dobrovice je kolébkou pěstování cukrové řepy na našem území a cukr se zde vyrábí nepřetržitě od roku 1831.

Žáci navštívili provoz v našem největším cukrovaru v období řepné kampaně, ale také Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství města Dobrovice, kde byli seznámeni s vývojem výroby českého cukru, který se proslavil po celém světě.

Žáci viděli např. obří kostku cukru, cukrovou homoli a také největší známý krystal sacharózy, technické modely a další exponáty ze sladké historie. Na vlastní oči zjistili, jak se z cukrové řepy stane kostka cukru.

Shlédli projekci o výrobě cukru a následně si prohlédli technologie jeho zpracování.

Komentář paní učitelky: „Naši žáci viděli dva okruhy, jak vnější část cukrovaru a lihovaru, který byl aktuálně v provozu a zpracovával řepu, tak vnitřní, kde byli např. velmi zajímavé muzejní kousky. Na závěr žáci vyplnili test z výukového programu pro 8. a 9. třídu ZŠ „Kvasinka“, který prověřil, jak dávali v průběhu celé exkurze pozor. Poděkování patří milé paní průvodkyni, která ochotně odpovídala na všechny zvídavé dotazy“.


29.11.2019 – EXKURZE ve firmě TINA Mělník s.r.o.; Košíkářství Petra Krále a návštěva SPŠS Mělník a SZA Mělník (ZŠ Velvary)

Dne 29.11.2019 se žáci Základní školy Velvary vydali na zajímavé exkurze a prohlídky středních škol do Mělníka.

Na první exkurzi ve firmě TINA Mělník s.r.o. všechny velmi mile a vstřícně přivítal jednatel společnosti pan Karel Chlouba, který provedl žáky všemi výrobními prostory společnosti. Tato společnost již s 20-letou tradicí je specialistou na technologické zpracování plechů, řezání CO2 laserem, obrábění, kovovýrobu a zámečnické práce.

V podání zajímavého a poutavého výkladu tak žáci měli možnost vidět přímo v provozu, jak řezání laserem, tak i řezání vodním paprskem. To vše ve 2D i ve 3D technologii. Žáky velice zaujala i prohlídka haly, kde firma vyrábí pomůcky usnadňující mobilitu osobám s hmotností 150 kg a více. Pan jednatel ochotně odpovídal na všechny zvídavé otázky, a za to mu patří velké poděkování.

Pro většinu žáků to bylo první reálné setkání s výrobním podnikem.

Více zajímavých informací o společnosti TINA Mělník s.r.o. se dozvíte na webových stránkách www.tina-melnik.cz

 

Druhou zajímavou zastávkou bylo mělnické „Košíkářství Petra Krále v Mělníku“, které se rozvinulo v oblasti Polabské roviny u soutoku Labe s Vltavou, kde jsou dobré podmínky pro pěstování vrbového porostu. Košíkář Petr Král navazuje na tradiční rukodělnou výrobu a techniku pletení z vrbového proutí. Žáci se naučili základní techniku pletení a vyzkoušeli si výrobu jednoduchého sluníčka z proutí – viz. foto.

Na závěr příjemného dopoledne dostali učni od „pana Krále“  list tzv. „VYSVĚDČENÍ ZA VYUČENOU“.

Po dobrém obědě v jídelně Střední průmyslové školy stavební se žáci zúčastnili prohlídky této školy. S možnostmi studia, studijními obory žáky seznámila paní profesorka Ullrychová.  Ukázala jim prostory celé školy, jako např. učebnu stavebních materiálů, učebnu výpočetní techniky, rýsovnu nebo třeba i školní knihovnu. Podala také informace o přijímacím řízení a o kritériích přijetí na tuto školu.

Paní profesorka informovala žáky o velmi zajímavé akci s názvem „Na jeden den středoškolákem“, která je určena uchazečům studia na této škole. Zájemci mají možnost zúčastnit se celý den výuky na této škole.

Závěrečnou zastávkou dne byla návštěva Střední zahradnické akademie v Mělníku, kde právě probíhala předvánoční výstava výrobků, které vyrobili studenti této školy. Žáci obdivovali vyrobené adventní věnce, svícny a různé vánoční výrobky a dekorace.

S ochotnými středoškoláky si prošli také krásné zahrady školy a byli seznámeni s výukou.

 


26.11.2019 – „T-PROFI“ – TALENTY PRO FIRMY 4. ročník

KHK Střední Čechy pořádala v Obecním domě Nymburk dne 26.11.2019 další ročník soutěže „T-PROFI“ – TALENTY PRO FIRMY. Akce byla aktivitou projektu IKAP, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655. V soutěžním klání se utkalo 6 středočeských týmů složených ze zástupců firem, studentů středních škol, žáků základních škol a pedagogů a jednoho týmu, který si aktivitu vyzkoušel. Soutěž pořádala KHK Střední Čechy v regionu již počtvrté, soutěž má již velkou tradici a je školami oblíbena. Vítěz tohoto krajského kola postoupí do republikového kola v roce 2020.

 

Více informací se dočtete ZDE.

 

Pořadí týmů:
1. Valeo Autoklimatizace k.s. – SPŠ E. Kolbena Rakovník – 2. ZŠ Rakovník
2. Foxconn Technology CZ, s.r.o. – VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora- ZŠ Zbraslavice
3. Continental Automotive Czech Republic s.r.o.- ISŠT Mělník – ZŠ Jungmannovy sady Mělník

 

 


26.11.2019 – EXKURZE ve firmách Parker-Hannifin s.r.o. a Crystal BOHEMIA a.s.
– SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou

Dne 26.11.2019 se v rámci projektu „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“ 25 studentů SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou zúčastnilo exkurze ve firmách Parker-Hannifin s.r.o. v Sadské a v Crystal BOHEMIA a.s. v Poděbradech.  

První zastávkou studentů byla firma Parker-Hannifin s.r.o. v Sadské. Tato firma je výrobcem technologií a řízení pohybu. Poskytuje dokonalá a přesná řešení pro řadu komerčních, mobilních, průmyslových a leteckých oborů. Společnost zaměstnává více než 62 000 lidí ve 48 zemích po celém světě. Firma disponuje nejširší řadou výrobků. Je technologicky členěna do několika skupin: hydraulika, automatizace, filtrace, těsnění, letectví a kosmonautika, řízení procesů a manipulace s kapalinami a plyny.

 

Druhou zastávkou byla exkurze největšího českého výrobce olovnatého křišťálu v České republice, a to v poděbradských sklárnách Crystal BOHEMIA a.s. Společnost zachovává tradici výroby olovnatého křišťálu. V současné době zaměstnává cca 330 zaměstnanců a je nositelem bohaté tradice českého broušeného křišťálu a patří k předním světovým výrobcům. 90% výroby skláren směřuje na zahraniční trhy. Modro-zlatá ochranná známka BOHEMIA CZECH REPUBLIC – LEAD CRYSTAL OVER 24% PbO se stala synonymem českého olovnatého křišťálu. Je také zárukou kvality.

 

Studenti v oboru Elektromechanik pro zařízení a přístroje a Chemik operátor viděli v praxi to, o čem se například učí i ve škole. Pedagogové i studenti přiznali obdiv všem, kteří ve firmách poctivě pracují.

Za přínosné exkurze ještě jednou oběma společnostem velice děkujeme.

Bohatě broušený vzor; vysoký podíl ruční práce –  „500“


22.11.2019 – Generační spolupráce ve SOŠ a SOU Jílové u Prahy a ZŠ Zvole

Ve SOŠ a SOU Jílové u Prahy pořádala Krajská hospodářská komora Střední Čechy dne 22.11.2019 další z aktivit projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“.

Více informací ZDE


21.11.2019 – EXKURZE VE FIRMĚ Tereos TTD a.s. nedaleko Mladé Boleslavi

Dne 21.11.2019 se studenti Střední zemědělské školy v Brandýse n.L. – Staré Boleslavi zúčastnili zajímavé exkurze ve firmě Tereos TTD a.s. nedaleko Mladé Boleslavi. Oblast okolo Dobrovice je kolébkou pěstování cukrové řepy na našem území a cukr se zde vyrábí nepřetržitě od roku 1831.

Studenti navštívili provoz v našem největším cukrovaru v období řepné kampaně, ale také Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství města Dobrovice, kde byli seznámeni s vývojem výroby českého cukru, který se proslavil po celém světě.

Studenti viděli např. obří kostku cukru, cukrovou homoli a také největší známý krystal sacharózy, technické modely a další exponáty ze sladké historie. Na vlastní oči zjistili, jak se z cukrové řepy stane kostka cukru.

Shlédli projekci o výrobě cukru a následně si prohlédli technologie jeho zpracování.

Na tuto exkurzi se mohou již brzo těšit žáci ZŠ Kladno, Amálská.


20.11.2019 – EXKURZE VE FIRMĚ Tereos TTD a.s. nedaleko Mladé Boleslavi. SŠ designu a řemesel Kladno

Obec Dobrovice leží nedaleko Mladé Boleslavi. Zdejší cukrovar je součástí společnosti Tereos TTD, a.s., která provozuje ještě cukrovar v Českém Meziříčí a má tak významné postavení mezi 7 fungujícími cukrovary v ČR. Dobrovický cukrovar byl založen v roce 1831 a od té doby pracuje.

Více informací ZDE

 


14.11.2019 – EXKURZE ve firmách Parker-Hannifin s.r.o. a Crystal BOHEMIA a.s.
– Základní školy Suchomasty

Dne 14.11.2019 žáci Základní školy Suchomasty navštívili závody Crystal Bohomia a.s. v Poděbradech a Parker Hannifin s.r.o. v Sadské. Exkurze se zúčastnilo 40 žáků a 3 pedagogové. Celý program zajistila a uhradila Krajská hospodářská komora oblast Beroun.

Během prohlídky ve sklárně si žáci prohlédli celý výrobní proces výroby skla až po finální produkty. Nejdříve se seznámili s historií sklárny, shlédli film a potom následovala prohlídka výrobních hal, kde žáci mohli sledovat strojovou a ruční výrobu skla. Nejvíce žáky zaujalo klasické foukání a broušení skla. Opakem tradiční české firmy byla prohlídka americké společnosti Parker Hannifin s.r.o., která žákům poskytla ukázku využití moderních technologií pro automobilový a jiný průmysl. Návštěva obou podniků doplnila výukový program žáků základní školy. Článek vytvořila Základní škola Suchomasty pod vedením paní ředitelky Ing. Miroslavi Peckové.


14.11.2019 – SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou  – „Dovednostní tour – generační spolupráce“ (2/2)

Dne 14.11.2019 se konal další den aktivity „Dovednostní tour – generační spolupráce“, a to pro třídu 9.B ZŠ Velvary, ul. Školní. Žáci pracovali na stejném tématu jako předchozí skupina.

Skupina chemiků pod vedením chemikářky Ing. Janďourkové a chemikáře Ing. Poláka sledovala reakci manganistamu draselného v různých prostředích (kyselé, zásadité a neutrální); vyzkoušela tajné písmo; filmovou krev; reakci jódu se škrobem, následně s thio síranem a sopku (sledovala rozklad Dichromanu amonného). Skupina elektromechaniků zase navíc vyzkoušela zapojení světla z jednoho, ze dvou a ze tří vypínačů.

Tato zajímavá aktivita se žákům velice líbila a na další den se studenty SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou se mohou před Vánočními svátky těšit žáci velvarské 9.C.

POZOR!
SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou pořádá dne 21.11.2019 od 8.00 do 17:00 hodin “Den otevřených dveří”. Bude připraven bohatý program, a v laboratoři bude mimo jiné mnoho zajímavých experimentů. Všichni jste srdečně zváni.


7.11.2019 – SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou  – „Dovednostní tour – generační spolupráce“ (1/2)

Krajská hospodářská komora Střední Čechy uskutečnila dne 7.11.2019 v SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou aktivitu projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“.

Této aktivity se zúčastnili studenti SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou společně se žáky třídy 9.A ze Základní školy Velvary, Školní ul.

Žáci ZŠ se rozdělili do dvou skupin. První skupina pod vedením učitele odborného výcviku p. Tomáše Klímy a pod vedením studentů školy v oboru mechanik/elektrotechnik  sestrojili podle technického plánku dekorativní elektrické blikátko osazené LED diodami. Vyzkoušeli si základy pájení, osazování desky tištěného spoje a nastavování a měření elektrických veličin. Sestavení blikátka bylo pro žáky zajímavým zážitkem.

Druhá skupina žáků si pod vedením paní profesorky Ing. Janďourkové a studentů školy v oboru chemik operátor vyrobila mýdlo. Mýdlo se připravilo z esterů vyšších mastných kyselin (vepřové sádlo, glycerinová hmota) a žáci tak mohli ověřit vlastnosti použitých chemikálií k výrobě mýdla.

Cílem této zajímavé aktivity bylo prohloubení spolupráce žáků základních a středních škol.

Na další zajímavý projektový den se mohou již brzy těšit žáci z 9.B a 9.C Základní školy Velvary.


5.11.2019 – SOŠ a SOU Horky nad Jizerou  – „Dovednostní tour – generační spolupráce“

Ve SOŠ a SOU Horky nad Jizerou se dne 5.11.2019 konala další z aktivit projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“.

Aktivitu organizovala společně se střední školou Krajská hospodářská komora Střední Čechy a byla určena pro žáky ZŠ Benátky nad Jizerou, Husovo náměstí.

Aktivity se zúčastnili žáci ZŠ Benátky nad Jizerou z 8. a 9.třídy, kteří projevili zájem o studijní obory, které se vyučují ve SOŠ a SOU Horky nad Jizerou.

Po úvodním přivítání zašla celá skupinka na jednotlivá pracoviště školy. Nejprve to bylo školní zahradnictví, kde žáky Ing. Miloš Repáň informoval o studijním oboru zahradník-zemědělec, prošli si školní pozemky, dozvěděli se něco o sezónní práci na zahradě a shlédli školní pracoviště. Potom se všichni přesunuli do školy, kde byli seznámeni s úspěchy žáků školy v odborných soutěžích, na chodbách je možné vidět fotografie z mnoha soutěží, z akcí na ambasádách, kde škola obsluhovala a také z aktivit ze školy, jichž žáci školy hojně organizují. Ve školním baru shlédli výuku žáků oboru kuchař – číšník. Posledním pracovištěm byla školní cukrářská výrobna. Všechny lákala příjemná vůně linoucí se z připravovaného cukroví. Nastalo období předvánoční a škola má mnoho zakázek, které musí plnit, cukráři se tedy nezastaví.

Žákům základní školy Ing. Repáň ukázal také prostory školního internátu, kde mohou získat ubytování žáci ze vzdálenějších regionů.

Následně se žáci rozdělili do 3 skupin, přičemž jedna skupinka šla pracovat pod dohledem číšníků do školního baru. Naučili se připravovat míchané nápoje a každý žák si přípravu vyzkoušel. Žáci zjistili, že vše namíchat jde, ale ne vždy je to chutné, že musí být trochu cit pro tuto práci a hlavně že je to musí bavit.

Dalším pracovištěm byla cukrárna, kde se žáci učili připravovat vánoční cukroví. Připravené těsto si rozváleli, vykrajovali různé tvary a v závěru je ozdobili. Potom si všichni vytvořili perníčky včetně zdobení, což není jednoduchá záležitost. Voňavé dobroty si ochutnali.

Posledním pracovištěm byla zahradnická dílnička, kde měli možnost vyrobit si gelovou svíčku a krásný závěs ze šišek, kterým si mohou vyzdobit vánoční stůl. Cílem této Generační spolupráce bylo prohloubení spolupráce žáků základních a středních škol, seznámení se s obory, které jsou potřeba a motivace k těmto studijním oborům.

Postřehy žáků ZŠ Benátky nad Jizerou:
Projektový den v Horkách nad Jizerou
Pod záštitou Středočeského kraje ve spolupráci se SOŠ a SOU Horky nad Jizerou, proběhl ve škole a na pracovištích v Horkách projektový den, kam byli pozváni žáci osmých a devátých ročníků ze ZŠ Husovo náměstí. Žáci si mohli zvolit zaměření jejich práce – cukrařina, kuchař- číšník, zahradník. Nejprve všichni společně absolvovali prohlídku celé školy, naobědvali se a poté se po skupinách rozdělili na jednotlivá pracoviště. Program projektového dne byl vesměs hodnocen velmi pozitivně.

Exkurze mě překvapila. Dost jsem se naučila ohledně barmanství a začala jsem o tomto oboru přemýšlet. (Anička A., 8.A)

Rozdělili jsme se na skupiny a dělali jsme různé drinky, nejdříve podle receptu, poté podle své fantazie, bavilo mě to, bylo to super. (Simča P., 8.A)

Ve vinárně se mi moc líbilo a míchání koktejlů ústrašně bavilo. Naprosto jsem si to užila, děkuji za tuto možnost. (Natka R. , 8.B)

Když jsme dělali linecké cukroví, bavilo mě to. Líbilo se mi stříkání marmelády. (David K., 8.B)

Jak jsme začali dělat cukroví, teprve začala sranda. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a my jsme dostali za úkol péct kremrole a perníčky, dělat pusinky. (Jára C., 8.A)


21.10.2019 – Seminář/WORKSHOP 21.10.2019 v Neratovicích „Odborné školení pedagogů v oblasti chemie“ k soutěži „Chemie zábavně“

Dne 21.10.2019 proběhlo v neratovické firmě Lach-ner s.r.o. v rámci projektu IKAP („Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“) „Odborné školení pedagogů v oblasti chemie“ pro soutěž „Chemie zábavně“, která je určena pedagogům a žákům základních a středních škol.

Tohoto semináře se zúčastnilo celkem 8 pedagogů z těchto základních a středních škol: 

1) ZŠ Kladno, Amálská 2) ZŠ Velvary, Školní 3) ZŠ Čelákovice, J.A. Komenského 4) ZŠ a MŠ Vysoká 5) SZŠ Brandýs n.Lab. – Stará Boleslav 6) SZŠ a VOŠ zdravotnická Kladno 7) ISŠT Mělník a 8) Gymnázium Františka Palackého Neratovice.

Úvodní slovo měla zástupkyně KHK Střední Čechy, paní Ilona Zůzová, která představila přítomné školitele, a to: Ing. Hanu Kalábovou, PhDr. Tomáše Kudrnu a Mgr. Jakuba Braborce.

Program semináře byl rozdělen do dvou částí. Teoretické části, kde byli pedagogové seznámeni s chemickou legislativou, motivací při výuce chemie a komplexními úlohami k soutěži. V části praktické se zase pedagogové seznámili s poznáváním světa prostřednictvím pokusů a také se zadáním úkolu pro žáky a studenty pro školní rok 2019/2020.

Žáci ZŠ dostali zadání úlohy výrobu recyklovaného papíru a lepidla na papír a studenti SŠ dostali zadání úlohy výrobu cukru z cukrové řepy.

Plánované slavnostní finále, kde se všechny čtyři ZŠ utkají proběhne dne 17. března 2020 a finále čtyř SŠ proběhne dne 19. března 2020 v Neratovicích.

Seminář byl zakončen zajímavou exkurzí a prohlídkou firmy Lach-ner s.r.o., kde byli pedagogové seznámeni s filozofií společnosti, prohlédli si laboratoř kontroly kvality a také výrobní a skladovací prostory.


9.10.2019 – Dovednostní tour- generační spolupráce

Dne 9.10.2019 proběhla generační spolupráce v Dubně se školou SOŠ a SOU Dubno. Akce byla zorganizována pro žáky 1. základní školy Dobříš v rámci projektu „Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje“, reg. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“. Této akce se zúčastnili žáci 4 a 3. ročníku v oboru automechanik, autotronik, elektrikář, bezpečnostní a správní služby a  požární technika, ochrana a prevence.. Žáci ze základní školy si pod vedením studentů SŠ a odborného dozoru pedagoga s velkým nadšením zhotovili výrobek –blikátko na kolo, bzučák a světelného hada, také vyzkoušeli sebeobranu a výcviky sebeobrany. I v oboru Požární technika, ochrana a prevence bylo velké nadšení při možnosti získat zkušenosti s prevencí a shlédnout videozáznamy.  Všichni žáci projevili zručnost a snahu, akci si užili v příjemné a přátelské atmosféře ve SOŠ a SOU Dubno.  Děkujeme všem žákům a pedagogům za spolupráci na této akci.


1.10.2019 – Exkurze SOU Jílové do firmy BENEA s.r.o. a Pivovar Ferdinand

Dne 1.10.2019 se cukráři naší školy zúčastnili exkurze v pekárně a cukrárně Benea a pivovaru Ferdinand, uspořádané Krajskou hospodářskou komorou Středočeského kraje v rámci projektu „IMPLEMENTACE KRAJSKÉHO AKČNÍHO PLÁNU STŘEDOČESKÉHO KRAJE“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655

TZ_EXKURZE_1.10.2019_SOU Jílové_BENEA, Pivovar Ferdinand


1.8.2019 – 28.2.2020 – SOUTĚŽ – Poznáváme firmy ve středních Čechách

Krajská hospodářská komora Střední Čechy připravila také na letošní léto a školní rok soutěž „Poznáváme firmy ve středních Čechách“. Soutěží chce přiblížit provozy zajímavých výrobních firem, ukázat dětem, jaké profese jsou nyní potřeba a přilákat je ke studiu těch potřebných oborů. Také jim chce zábavnou formou umožnit zasoutěžit si a případně i v některých firmách něco vyrobit.

Máte zájem prohlédnout si provozy některých firem ve Středočeském kraji? Chcete vědět historii firem, kde se co vyrábí, jaké jsou tam pracovní podmínky apod? Pro základní a střední školy, ale i rodiny s dětmi je připravena nabídka firem, které mají zájem nabídnout EXKURZI do jejich firmy. V příloze níže je k dispozici Hrací karta, kde najdete seznam firem, které je možné v rámci soutěže navštívit. Hrací kartu si stáhněte a vyplňte údaje: jméno účastníka (žáka), škola, ročník a další. Na uvedeném kontaktu si objednejte návštěvu a Hrací kartu vezměte s sebou do navštívené firmy, ta ji označí razítkem.

 

Více informací naleznete zde


26.6.2019 – Chemie zábavně – Gymnázium Dobříš (Vyhodnocení aktivity)

Dne 26.6.2019 se v kvartě Gymnázia Dobříš konalo ukončení aktivity Chemie zábavně, jíž se žáci této školy účastnili.  Celá aktivita probíhala v několika blocích, kdy nejprve žáci navštívili firmu Kosmetika CAPRI spol. s.r.o. v Čími u Nového Knína. Absolvovali exkurzi v provozu firmy, seznámili se s  chemickými procesy, které ve výrobě kosmetických výrobků firmy Kosmetika CAPRI používají a v závěru si vyrobili s pomocí technologa firmy pleťovou vodu a pleťový krém. K představení aktivity ve škole bylo zadání : připravit si ve škole krátkou prezentaci, popř. zábavnou formou výrobu výrobku s využitím informací z exkurze a výroby.  Další možností bylo s využitím chemické sady, která byla zakoupena od firmy Lach-ner, výroba některého z produktů. Vše si žáci připravili pod dohledem pedagoga p. Davida Bílka ve škole a dne 26.6.2019 představili zástupci firmy Kosmetika CAPRI spol.s.r.o. paní Zuzaně Kučerové, která je celou aktivitou provázela jako odborník z praxe.

Žáci si připravili velice zajímavé prezentace a pokusy, které s nadšením prezentovali.

 

Slova pedagoga chemie p. Davida Bílka:

„V ukončeném projektu měli žáci možnost vyzkoušet si hned několik aktivit. Ať už to bylo chování v běžném provozu či vystihnutí hlavních bodů pro připravovanou prezentaci, následná příprava prezentace a její ukázání spolužákům a paní Kučerové z hostitelského závodu ( v našem případě buď klasická prezentace či kreativnější reklama na produkt). Součástí prezentace některých skupin byly i pokusy, které žáci připravili z přenosné laboratoře, kterou jsme obdrželi v rámci projektu. Celkově lze říci, že žáci se projektu účastnili s chutí a pozitivně hodnotili zejména exkurzi v provozovně CAPRI a realizaci pokusů.“

 


21.6.2019 – Poznáváme firmy ve středních Čechách – Vyhodnocení soutěže

Krajská hospodářská komora Střední Čechy uskutečnila dne 21.6.2019 slavnostní vyhodnocení soutěže  „Poznáváme firmy ve středních Čechách“ projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655, které se konalo v prostorách skláren Crystal Bohemia, a.s.

Dne 11.6.2019 byli na Shromáždění delegátů KHK Střední Čechy v Nymburce slavnostně vylosováni vítězové soutěže „Poznáváme firmy ve středních Čechách“. Losování se zhostil starosta Města Nymburka pan Tomáš Mach.

 

Dne 21.6.2019 ve firmě Crystal Bohemia a.s. Poděbrady byli oceněni vítězové  soutěže „Poznáváme firmy ve středních Čechách“ jimž se stali tito žáci:

        1.místo – cena: tablet  – Martin Macháček z ISŠ Rakovník

        2. místo – cena : fotoaparát – PHAN CONG CHINH z SOU Hubálov

        3.místo – cena: poukázka v hodnotě 500Kč do Alzy – David Gábor z 1.ZŠ Mladá Boleslav-8.třída

Ceny jim předal starosta Města Poděbrady p. Jaroslav Červinka, který se slavnostní příležitosti zúčastnil.

Všem žákům gratulujeme. Pro ostatní žáky ZŠ a studenty SŠ připravuje KHK Střední Čechy další ročník soutěže. Soutěž bude připravena ke spuštění  15. července 2019.  Soutěž byla směřována právě k tomuto datu, kdy během prázdnin bude umožněna návštěva studentů a žáků ve firmách společně se svými rodiči a prarodiči. Pravidla soutěže budou k dispozici na webu www.khkstrednicechy.cz.


21.6.2019 – Moderní technologie firem očima SŠ – Vyhodnocení spotů

Krajská hospodářská komora Střední Čechy uskutečnila dne 21.6.2019 slavnostní vyhodnocení aktivity „Moderní technologie firem očima SŠ“ projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655, které se konalo v prostorách skláren Crystal Bohemia, a.s.

Na úvod byli přivítáni všichni přítomní, tj. zapojené školy: EKO Gymnázium a SOŠ Multimediálních studií Poděbrady, Gymnázium Příbram, VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora a SPŠ Rakovník. Poté se představila porota ve složení – starosta Města Poděbrady Jaroslav Červinka, předsedkyně KHK StČ Ing. Ivana Chottová, koordinátorka projektu IKAP Tereza Javanská,  odborník z multimediální oblasti Viktor Novák a učitelka žáků 8. třídy ze ZŠ T. G. Masaryka Mgr. Jitka Haslingerová Poděbrady. Předsedou poroty byl p. Viktor Novák.

Samotná akce byla zahájena exkurzí do firma Crystal Bohemia a.s. Poděbrady, na kterou návštěvníky pozval ředitel firmy p. Jaroslav Seifrt. Začátkem exkurze bylo promítnuto krátké video o společnosti Crystal Bohemia, a.s., které pokračovalo prohlídkou prostor skláren a byla tak možnost nahlédnout do výroby olovnatého křišťálu, jehož výroba a konečné produkty patří ve světě mezi žádané.

Program následně pokračoval prezentací spotů. Každá škola si připravila 2 spoty. Spoty byly promítány podle předem vylosovaného pořadí. Před samotným promítnutím filmů proběhla krátká prezentace školy studenty jednotlivých zapojených škol. Během prezentace škola seznámila návštěvníky s historií školy a studijními obory, dále s firmou, se kterou  při tvorbě spotu spolupracovali a také s postupem, s jakým k natáčení přistupovali.  Následně byly promítnuty spoty, které porota hodnotila v rozmezí 1-5. bodů (5 max.). Samotné spoty z hlediska zpracování tématu, kvality zpracování a samotné prezentace školou již předem hodnotila odborná porota složená z odborníků z multimediální oblasti p. Pecha, p. Viktora Nováka a předsedkyně KHK Stř.Č. p.  Chottové.

Hodnotily se tyto spoty těchto škol/firem:

  • EKO Gymnázium a SOŠ Multimediálních studií Poděbrady – firma Crystal Bohemia, a.s.
  • Gymnázium Příbram – firma Geomine a.s.
  • VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora – firmy T.P.C.A Kolín a Foxconn Kolín
  • SPŠ Rakovník – firma Valeo Autoklimatizace k.s

Během prezentací byly rozdány dotazníky žákům 8. třídy ze ZŠ T. G. Masaryka Poděbrady, kdy měli v závěru zvolit spot (školu), který je nejvíce zaujal.

Dle celkového výsledku bylo vyhodnoceno první místo. Ostatní školy byly oceněny za snahu a bylo jim poděkováno za skvělý přístup k celé práci. Akce byla velice zdařilá a těšíme se na další ročník ve školním roce 2019-2020.

Vítězem (autorem) nejlepšího spotu se stala škola Gymnázium Příbram se spotem ve firmě  Geomine a.s.

Pozvánka Moderní technologie firem očima SŠ 21.6.2019


17.6.2019 – Cosmetica Bohemica s.r.o. a SYNTHOS Kralupy a.s. – EXKURZE

Dne 17.6.2019 se studenti SOŠ a SOU Neratovice; SSZŠ Mělník a SOŠ a SOU Kralupy n.Vlt. v rámci projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“ zúčastnili exkurze v české kosmetické firmě Cosmetica Bohemica s.r.o. (Mýdlárna Boemi) v Chrustenicích u Berouna, která vznikla v roce 1999 jako malá dílna.

Všechny přítomné přivítal jednatel firmy Ing. Pondělík, který informoval o historii firmy, která je založena na vysokém podílu ruční práce, což dává produktům vlastní styl a odlišení od běžné spotřební kosmetiky. Mýdlo se ručně míchá, ručně nalévá do forem a krájí nožem – tudíž je každý kus skutečně originálem. Sortiment firmy čítá přes 100 položek. Výrobky se vyrábí z nejkvalitnějších dostupných surovin, které jsou co nejšetrnější k pokožce. K barvení výrobků se používá potravinářské barvivo. V mýdlech nejsou použity žádné  konzervanty ani stabilizátory a vůně mýdel je dosaženo kombinací silic které a vonných olejů s vysokým obsahem silic.

Studenti tak měli možnost vyzkoušet si ruční výrobu mýdla z mýdlových vloček a glycerinu,  mýdlo následně zatavit do fólie a vidět tak konečný finální produkt. Dále si mohli ručně vyrobit formované „šumivé koule“, které změkčují vodu a tím usnadňují mytí.

 

Další exkurzí týž den byla návštěva chemického podniku s dlouholetou tradicí SYNTHOS Kralupy a.s. (dříve KAUČUK, a.s.), jehož základy byly položeny v roce 1954, kdy bylo rozhodnuto o jeho výstavbě v Kralupech nad Vltavou. Samotná výstavba byla započata v roce 1958 na místě bývalého vojenského letiště. V roce 1963 byla zahájena výroba syntetického kaučuku.

Ve spolupráci s mateřskou společností SYNTHOS S.A. je SYNTHOS Kralupy a.s. předním dodavatelem zejména polystyrenových plastů a kaučuků na bázi styrenu a butadienu. Mimo Polskou a Českou republiku vlastní mateřská společnost výrobní závody v Nizozemsku a Francii. Hlavní využití vyráběných produktů je v gumárenském a obuvnickém průmyslu, při výrobě drobných domácích doplňků, sportovních potřeb, v obalové technice včetně použití v potravinářství, v elektrotechnickém a spotřebním průmyslu a jako tepelné nebo protihlukové izolace v podobě desek obecně ve stavebnictví.

Společnost SYNTHOS Kralupy a.s., jako nástupce společnosti KAUČUK a.s., je nepřetržitě držitelem osvědčení „Bezpečný podnik“ od roku 2000. Stejně tak v rámci systémů řízení je společnost od roku 1993 nepřetržitě držitelem certifikace systému řízení v oblasti kvality výroby (ISO 9001)  a od roku 1999 v oblasti životního prostředí (ISO 14 001). Od roku 1994 plní společnost principy Responsible Care – Odpovědné podnikání v chemii.

Studenti projeli autobusem celý areál podniku autobusem a také navštívili výrobu styrenu. Dále viděli stručnou ukázku hasičské techniky pod vedením Ing. Havlíka. Exkurzí nás  provázeli pánové V. Babuka a Ing. Janďourek.


13. – 19.6.2019 – Soutěž „Chemie zábavně“ – Vyhlášení vítězů

Vítězem základních škol se stala ZŠ Všetaty!
Vítězem středních škol se stala Soukromá střední zdravotnická škola Mělník!
Ve dnech 13.6. a 19.6.2019 se v neratovické střední škole uskutečnila v rámci projektu IKAP („Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“) soutěž určená pro základní a střední školy s názvem „Chemie zábavně“.
Této soutěže se zúčastnily 3 týmy ze ZŠ (ZŠ Mělník, J. Seiferta; ZŠ Kralupy n.Vlt., Komenského nám. a ZŠ Všetaty) a 3 týmy ze SŠ (SOŠ a SOU Kralupy n.Vlt.; SOŠ a SOU Neratovice a SSZŠ Mělník).
Žáci a studenti v průběhu celého školního roku pracovali na zadaném tématu.
Žáci ZŠ měli vyrobit hasící přístroj, kterým by zvládli uhasit drobný požár. Studenti SŠ zase vymyslet „Tajné písmo“ – předvést postup napsání vzkazu, jeho zmizení a znovu zviditelnění.
Všechny týmy si se zadáním úkolu úspěšně poradily. Vyhlášeno a oceněno bylo vždy jen první místo. Hodnotící komise (Ing. Kalábová, PhDr. Kudrna a Mgr. Braborec) přidělila jednotlivým týmům bodové hodnocení, které rozhodlo o vítězi. Vítězným týmem základních škol se stala ZŠ Všetaty pod vedením paní učitelky Černé. Vítězným týmem středních škol se stala Soukromá střední zdravotnická škola Mělník, o.p.s. pod vedením paní ředitelky Mgr. Jiřičkové.
Finálový den pro SŠ nabídl také doprovodný program v podání Daniela Tůmy, studenta Masarykovy střední  školy chemické v Praze, který všem přítomným předvedl zajímavé a efektní chemické pokusy.
Soutěž byla zakončena poutavou exkurzí v chemické firmě Lach-ner s.r.o. v Neratovicích, kterou provázeli pánové PhDr. Tomáš Kudrna a Mgr. Jakub Braborec. Všechny přítomné seznámili s filozofií společnosti, provedli laboratoří kontroly kvality a také výrobními a skladovacími  prostory.
Tato „malá“ soutěž jistě pozvedla zájem o studium v oboru zaměřeného na chemii a současně také seznámila pedagogy s novinkami v oboru chemického průmyslu.
Leták k aktivitě „Chemie zábavně“

 

 


11. – 12.6.2019 – v SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou a ZŠ Kralupy nad Vltavou Komenského nám. – Dovednostní tour

Krajská hospodářská komora Střední Čechy uskutečnila ve dnech 11.-12.6.2019 v SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou aktivitu projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“.

Této aktivity se zúčastnili studenti SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou – obor mechanik/elektrotechnik společně se žáky Základní školy Kralupy nad Vltavou, Komenského nám. Žáci pod vedením učitele odborného výcviku p. Tomáše Klímy a pod vedením trpělivých studentů sestrojili dle plánku dekorativní el. blikátko. U sestavování výrobku se žáci pěkně „zapotili“, ale z výsledné práce měli zaslouženou radost. Tato akce poodhalila schopnosti samostatné tvořivosti a zručnosti žáků


7.6.2019 – EXKURZE KOSTAL CR, spol. s.r.o.

Dne 7.6.2019 se žáci Jungmannovy základní školy Beroun v rámci projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“ zúčastnili exkurze ve firmě KOSTAL CR, spol. s.r.o. ve Zdicích. KOSTAL je rodinný nezávislý podnik , založený v roce 1912 v německém městě Lüdenscheid. Vedení mezinárodní skupiny dodnes sídlí v tomto městě, kde firmu založil Leopold Kostal (původně Košťál), rodák z Mnichova Hradiště. Firma KOSTAL CR, spol. s.r.o. působí již v 21 zemích světa. Tato skupina je zaměřena na vývoj a výrobu elektroniky a elektromechanických komponentů. Významná pozornost je proto věnována výzkumu a vývoji nových výrobků a jejich důkladnému testování ve všech fázích vývoje i výroby.

Všechny přítomné ve firmě Kostal CR, spol. s.r.o. přivítala paní Ing. Pavla Kratochvílová, která informovala o historii firmy , díky těmto informacím si žáci zahráli hry , zhotovili výrobek automobilu z lega a následně mohli nakouknout do výroby , kde se vyrábí a vyvíjí podvolantové moduly pro významné světové automobilky. Exkurze byla velmi zajímavá a přínosná, žáci základní školy zjistili, že i práce ve fabrice může být zábava.


23.5.2019 – EXKURZE Kosmetika CAPRI spol. s r.o. – Čím u Nového Knína

Dne 23.5.2019 se studentky a učitelky odborného výcviku oboru Kosmetické služby z SOU Hluboš zúčastnily odborné exkurze ve firmě na výrobu kosmetiky Kosmetika CAPRI spol. s r.o. v obci Čím u Nového Knína. Tato akce byla zorganizována v rámci projektu IKAP „Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje“. Kosmetické přípravky La Chèvre a Le Chaton produkuje tato česká společnost podle vlastních, originálních receptur, které jsou v současné době celosvětovým unikátem. Základem těchto receptur jsou vzácné složky kozího mléka, vhodně doplněné surovinami mořského původu a rostlinnými extrakty. Kosmetika je též vhodná pro citlivou pleť, ale také pro alergiky, psoriatiky a atopiky. Nejdříve se budoucí kosmetičky dozvěděly základní informace o firmě a poté si prošly postupně všechny prostory výroby. Exkurze byla velmi zajímavá a poučná. Děvčata obdržela k nastudování potřebný propagační  materiál firmy.


23.5.2019 – Generační spolupráce – Střední školou služeb a řemesel ve Stochově, ZŠ Kamenné Žehrovice a ZŠ Tuchlovice

Dne 23.5.2019 proběhla generační spolupráce ve Stochově se Střední školou služeb a řemesel. Akce byla zorganizována pro žáky ZŠ Kamenné Žehrovice a ZŠ Tuchlovice v rámci projektu „Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“. Této akce se zúčastnili žáci maturitního oboru kosmetička, dále žáci 2. a 3. ročníku v oboru kuchař/číšník, instalatér a klempíř. Žáci ze základní školy si pod vedením studentů SŠ a odborného dozoru pedagoga s velkým nadšením zhotovili výrobek – klempířskou píšťalku, vyzkoušeli si stříhání plechu do různých tvarů, spojování plastových trubek pájením. I v oboru kuchař/číšník bylo velké nadšení při výrobě pizzy a palačinky ,které žáci při zhotovení mohli hned ochutnat, žákyně základní školy si vyzkoušely práci kosmetičky, pedikérky a také kadeřnice.  Všichni žáci projevili zručnost a snahu,  akci si užili v příjemné a přátelské atmosféře SŠ služeb a řemesel Stochov.  Děkujeme všem žákům a pedagogům za spolupráci na této akci.


20. – 21.5.2019 – Generační spolupráce – SŠ designu a řemesel Kladno

„Ve dnech 20. a 21. 5. 2019 spolu v naší škole pracovali truhláři 1. ročníku se žáky 8. třídy ZŠ v rámci partnerství s KHK Střední Čechy.

V posledních letech (možná desetiletích) prožívalo Česko drastický úpadek řemesel. Rukama se živí aktuálně zhruba kolem 14ti procent dospělých. Zájemcům o studia zaměřená na řemeslná odvětví navíc celorepublikově rok od roku ubývalo. Zvyšujícího se nedostatku manuálně zručných jedinců z povolání jsme si všimli již dávno, sehnat šikovného řemeslníka je téměř nadlidský výkon, jejich počet je kriticky nízký.

Naše škola se proto snaží řemeslné obory neustále podporovat a vracet je na výsluní, kam zcela jistě patří. Situace ve společnosti se naštěstí konečně začíná pomalu obracet k lepšímu. Šikovní řemeslníci mají šanci velmi dobře si vydělat. Hovoří se o renesanci řemesel, o jejich obrodě. O některé řemeslně obory se pomalu zvyšuje zájem. Proto je nutné aktuální situaci podporovat všemi různými způsoby i prostředky.

V rámci naší spolupráce s Krajskou hospodářskou komorou Střední Čechy a 6. ZŠ a MŠ Kladno proběhla na naší škole v truhlářských dílnách tzv. generační spolupráce, která je aktivitou projektu Implementace Krajského akčního plánu, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655.

Jedná se o společnou ruční práci našich učňů 1. ročníku oboru Truhlář a žáků 8. ročníku ZŠ. Osmáci ze 6. ZŠ pod vedením našich prváků, budoucích truhlářů, vyráběli společnými silami malé botníky. Výrobky se jim velmi povedly. Společná práce byla přínosná pro obě strany. Naši truhláři si vyzkoušeli roli učitele či mistra a žáci ZŠ zase manuální práci se dřevem a příslušným nářadím. Mistři odborného výcviku jim navíc ukázali práci na dřevařských strojích v našich dílnách.

Už naši předci říkali, že řemeslo má zlaté ruce nebo zlaté dno. Platí to stále a dnes ještě víc!“

Více fotek naleznete zde


22.5.2019 – Exkurze a výroba výrobku ve firmě COSMETICA BOHEMICA s.r.o. –
ZŠ Všetaty, ZŠ Mělník, J. Seiferta a ZŠ Kralupy n.Vlt., Komenského nám.

Dne 22.5.2019 se žáci ZŠ Všetaty, ZŠ Mělník, J. Seiferta a ZŠ Kralupy n.Vlt., Komenského nám. v rámci projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“ zúčastnili exkurze v české kosmetické firmě Cosmetica Bohemica s.r.o. (Mýdlárna Boemi) v Chrustenicích u Berouna, která vznikla v roce 1999 jako malá dílna.

Všechny přítomné přivítal jednatel firmy Ing. Pondělík, který informoval o historii firmy, která je založena na vysokém podílu ruční práce, což dává produktům vlastní styl a odlišení od běžné spotřební kosmetiky. Mýdlo se ručně míchá, ručně nalévá do forem a krájí nožem – tudíž je každý kus skutečným originálem. Sortiment firmy čítá přes 100 položek. Produkty se vyrábí z nejkvalitnějších dostupných surovin, které jsou co nejšetrnější k pokožce. K barvení výrobků se používá potravinářské barvivo. V mýdlech nejsou použity žádné  konzervanty ani stabilizátory a vůně mýdel je dosaženo kombinací silic a vonných olejů s vysokým obsahem silic.

Žáci měli možnost vyzkoušet si ruční výrobu mýdla z mýdlových vloček a glycerinu,  mýdlo následně zatavit do fólie a vidět tak finální produkt. Dále si mohli ručně vyrobit formované „šumivé koule“, které změkčují vodu a tím usnadňují mytí.

 


2.5.2019 – Exkurze a výroba výrobku ve firmě Kosmetika CAPRI – Chemie zábavně
Gymnázium Dobříš

Ve čtvrtek 2.května 2019 vyrazila kvarta z Gymnázia Dobříš na exkurzi do kosmetické firmy CAPRI v Čími za Novým Knínem. Fundovaným průvodcem nám byla paní Zuzana Kučerová, která v úvodu našeho setkání vysvětlila filozofii podniku a jeho produkty. Následovala exkurze po provozech, kterými nás provázel výrobní ředitel pan Pavel Čermák. Viděli jsme jednotlivá stanoviště od skladu surovin přes výrobnu až po plnírnu a expedici. Ke konci setkání si každý účastník vyrobil vlastní pleťové mléko a balzám. Následoval krátký test, který shrnoval nabyté vědomosti formou soutěže s cenami v podobě kosmetických produktů. Projekt bude ještě pokračovat prezentacemi ve škole.
Mgr. Bílek –pedagog chemie Gymnázia Dobříš akci zhodnotil: „Exkurze do firmy Capri v Čími byla studenty pozitivně hodnocena zejména pro vstřícný postoj zaměstnanců firmy, ale i pro netradiční obsah exkurze. Školy většinou navštěvují technologická centra či vědecké parky (Techmania, IQ landie), kde jsou exponáty a programy uzpůsobené školním osnovám. Návštěva živé firmy za provozu více ukazuje praktické využití teoretických školních informací. Žáky, myslím, také zaujala exkurze proto, že se jedná o využití chemie v denním běžném životě (kosmetika). V následné diskusi žáci navrhovali realizovat podobně prakticky zaměřenou laboratorní práci (výroba mýdla, chemie v kuchyni). Je tedy jasné, že exkurze určitě splnila i motivační charakter.“


24.4.2019 – Generační spolupráce – SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora a ZŠ Kutná Hora, Kamenná stezka 40

Krajská hospodářská komora Střední Čechy uskutečnila dne 24.4.2019 v SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora aktivitu projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“. Této aktivity se zúčastnili studenti SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora – obor elektrikář a mechanik elektronik společně se žáky osmého ročníku Základní školy Kutná Hora, Kamenná stezka 40. Všechny zúčastněné žáky ZŠ Kutná Hora, Kamenná stezka 40 nejdříve přivítali pedagogové odborného výcviku, p. Jiří Vaněk a p. Jaroslav Hlaváček, DiS, kteří žáky také provedli celým učilištěm a prostorami školy. Poté se žáci přesunuli do učeben odborného výcviku, kde pod vedením obou pánů a také studenta juniora p. Kryštofa Čajčíčka z třídy ME4 sestavili ze stavebnice funkční elektronický výrobek lezoucího mikrorobota tzv. „Svítícího broukovce“. Žáci si také mohli v praxi vyzkoušet elektrické pájení a konstrukci (zapojení) světelných obvodů. Tato akce opět poodhalila schopnosti samostatné tvořivosti a zručnosti žáků.

 


9.4.2019 – Exkurze ve firmách Fresenius Kabi Horatev CZ, s.r.o. a Biomedica spol. s r.o.

Dne 9.4.2019 se studenti Střední zdravotnické školy v Mělníku v rámci projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu Středočeského kraje“ zúčastnili exkurze do firem Fresenius Kabi Horatev CZ, s.r.o. a Biomedica spol. s r.o. v Technologickém parku v Hořátvi u Nymburka.

Firma Fresenius Kabi Horatev CZ, s.r.o. je celosvětová zdravotnická společnost, která se specializuje na výrobu a distribuci léčiv a zdravotnické technologie pro infuzi, transfúzi a klinickou výživu. Její výrobky jsou životně důležité v nemocniční a ambulantní péči.

Studenty provázel pan Vít Lazar, personální vedoucí. Studenti se tak dozvěděli velice zajímavé informace o práci zaměstnanců a měli možnost nahlédnout do výrobních prostor a produkt si také následně mohli zblízka prohlédnout.

 

Firma Biomedica spol. s r.o. je přední farmaceutická firma v České republice zabývající se kontraktační výrobou léčiv, zdravotnických prostředků, doplňků stravy a širokého spektra bylinné kosmetiky.

Studenti zde měli možnost nahlédnout do výrobních prostor třech pavilonů, a to do výroby tablet a a plnění tekutých lékových forem, dále do výroby bylinné kosmetiky (gely, krémy s fázemi olej/voda i voda/olej, emulze, masti, tenzidová kosmetika – šampony, pěny do koupele, tekutá mýdla a suspenze) a doplňků stravy, kde je hlavní činností výroba tablet a tvrdých želatinových tobolek.

Exkurze studentům velmi pomohla v rozšíření obzoru, jak se produkty související s jejich oborem vyrábí. Celá exkurze byla velmi zajímavá a poučná.

 

Doplnění slov od studentů:

Exkurze byla velmi zajímavá. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Doporučili bychom tuto exkurzi i budoucím prvákům. Bylo zajímavé nahlédnout do výroby a laboratoře. Mnozí z nás ani nevěděli, jak to celé doopravdy funguje. Také nás překvapilo, když jsme viděli pracovníky usmívat se při práci, Všichni pracovníci byli velmi příjemní a celá exkurze byla dobře vymyšlená.


3.4.2019 – Generační spolupráce – SOU Hluboš a ZŠ Pavla Lisého, Hostomice

Krajská hospodářská komora Střední Čechy uskutečnila dne 3.4.2019 ve Středním odborném učilišti Hluboš aktivitu projektu IKAP „Implementace krajského akčního plánu středočeského kraje“, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655 na podporu technického vzdělávání mládeže s názvem „Dovednostní tour – generační spolupráce“. Této aktivity se zúčastnili studenti Středního odborného učiliště Hluboš – obor truhlář, společně se žáky Základní školy Pavla Lisého, Hostomice. Všechny zúčastněné nejdříve přivítal pedagog odborného výcviku Bc. Špindler, který žáky provedl celým učilištěm a prostory školy. Poté se žáci přesunuli do výroby, kde si s velkým nadšením zhotovili praktický dřevěný výrobek – stojánek na mobil, který se opravdu všem moc povedl. Tato akce poodhalila schopnosti samostatné tvořivosti a zručnosti žáků.

 


27.3.2019 – Moderní technologie firem očima SŠ – Školení pedagogů

Dne 27.3.2019 proběhla první část aktivity Moderní technologie firem očima SŠ v rámci projektu IKAP, CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655, kterou organizovala KHK Střední Čechy.

Školení pedagogů se konalo v budově školy EKO Gymnázia v Poděbradech a zúčastnily se zapojené školy: SPŠ Rakovník, VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora, Gymnázium Příbram a Eko Gymnázium a SOŠ Multimediálních studií Poděbrady.

TZ Školení moderní technologie 27.3.2019

Plakát _Moderní technologie-zahájení


19.03.2019 – Generační spolupráce – SOŠ a SOU Neratovice – ZŠ a MŠ Vysoká u Mělníka

Dne 19.3.2019 proběhla první akce aktivity Generační spolupráce v rámci projektu IKAP, CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655, kterou organizovala KHK Střední Čechy.  Generační spolupráce se týkala studentů SOŠ a SOU Neratovice, kteří spolupracovali a odborně vedli žáky ze ZŠ a MŠ Vysoká u Mělníka.

TZ Generační spolupráce 19.3.2019 SOŠ a SOU Neratovice-ZŠ Vysoká


14.-16.2.2019 – VELETRH VZDĚLÁVÁNÍ – ŘEMESLA 2019

Krajská hospodářská komora Střední Čechy pořádala na Výstavišti v Lysé nad Labem ve dnech 14.-16.2.2019  „Veletrh vzdělávání – ŘEMESLA 2019„. Jako  v předchozích ročnících bylo pro účastníky veletrhu připraveno zajímavé soutěžní klání a pro návštěvníky velice pestrý program, který zajistily prezentující se střední školy. Akce byla zahájena významnými hosty – senátorkou Parlamentu ČR p. Emilií Třískovou, poslancem p. Janem Skopečkem a starostou města Lysá nad Labem- p. Karlem Otavou, kteří pozdravili studenty SŠ a popřáli jim hodně zdaru ve studiu, žákům ZŠ popřáli dobrý výběr školy a pedagogům pevné nervy a hodně trpělivosti. Na  akci se představily střední školy z regionů  Nymburk, Mladá Boleslav, Mělník, Kolín, Kutná Hora a Praha východ.  Kromě prezentace ve stáncích  se školy zúčastnily  Soutěže o nejlepší prezentaci školy, kterou pro ně KHK Střední Čechy připravila.  Pro tuto soutěž si každá škola připravila krátkou prezentaci, kterou přednesli studenti škol na pódiu.  První tři školy získaly maskoty soutěže – keramické Řemeslníčky a další zajímavé ceny. Nejlépe se umístily školy VOŠ a SPŠ Kutná Hora, SŠ designu Lysá nad Labem, OA Lysá nad Labem, speciální cenu získala ZŠ a PŠ Český Brod.

Více informací zde

Řemesla 2019_Program


29.1.2019 – 1. ročník Veletrhu vzdělávání v Benešově

KHK Střední Čechy pořádala dne 29.1.2019 v Městském divadle Na Poště v Benešově Veletrh vzdělávání. Akce byla aktivitou projektu IKAP, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655. Představilo se zde 13 středních škol především z okresů Benešov, Praha východ a Mladá Boleslav. Akce byla zahájena v 9:00 hod úvodním slovem a přivítání návštěvníků zástupkyní KHK Střední Čechy Vladislavou Šizlingovou. Účelem Veletrhu vzdělávání bylo představit nabídku středních škol v regionu a okolí žákům ZŠ a propagovat  střední školy ve Středočeském kraji.  Veletrh vzdělávání byl obohacen soutěží    O nejlepší prezentaci školy, kdy na pódiu  vystoupili přímo studenti zúčastněných škol s krátkou prezentací o škole a oborech, které škola nabízí.   Prezentací se žáci školy ujali velmi dobře, bylo těžké hodnotit, nicméně byla vyhlášena a odměněna 4. místa.  Pro žáky základních škol byl připraven kvíz  pro obohacení a zpestření  celého veletrhu.

Více informací zde

Plakát Veletrh v Benešově_IKAP


6.12.2018 – 3. ročník krajského kola soutěže „T-PROFI“ – TALENTY PRO FIRMY

KHK Střední Čechy pořádala dne 6.12.2018 v Obecním domě Nymburk soutěž „T-PROFI“ – TALENTY PRO FIRMY. Akce byla aktivitou projektu IKAP, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655. V soutěžním klání se utkalo 6 středočeských týmů složených ze zástupců firem, studentů středních škol, žáků základních škol a pedagogů.

Více informací zde


od 1.11.2018 – SOUTĚŽ – Poznáváme firmy ve středních Čechách

Krajská hospodářská komora Střední Čechy připravila také na letošní léto a školní rok soutěž „Poznáváme firmy ve středních Čechách“. Soutěží chce přiblížit provozy zajímavých výrobních firem, ukázat dětem, jaké profese jsou nyní potřeba a přilákat je ke studiu těch potřebných oborů. Také jim chce zábavnou formou umožnit zasoutěžit si a případně i v některých firmách něco vyrobit.

Více informaci o soutěži naleznete zde