Finanční poradenství

Prodloužení termínů pro podávání daňových přiznání a placení daně v souvislosti s mimořádnou událostí (III.)

již v polovině března 2020 došlo ze strany Ministerstva financí k prominutí některých sankcí za pozdní podání daňových přiznání či placení daní, zejména faktickému prodloužení termínů pro podání daňových přiznání k dani z příjmů .

 

V tomto týdnu Ministerstvo financí prodloužilo a rozšířilo některá prominutí daně, příslušenství daně a správní poplatků z důvodu mimořádné události (tzv.Liberační balíček III) takto:

  • Faktické posunutí lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2019 do 18. 8. 2020. Toto datum bylo zvoleno s ohledem na prodloužení lhůty pro projednání řádné účetní závěrky korporací (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním a placením). Týká se i daňových přiznání s již prodlouženým termínem (ať už na základě individuelní žádosti, nebo z titulu odložení lhůty na základě povinného auditu nebo zpracování daňovým poradcem). Spolu s posunutím lhůty pro podání přiznání dochází i k faktickému posunutí lhůty pro úhradu daně. Podmínkou je, že dojde k úhradě daně do 18.8.2020

Tato výjimka se nevztahuje na poplatníky registrované u Specializovaného finančního úřadu

  • Faktické posunutí lhůty pro související oznámení osvobozeného příjmu u fyzických osob (podává se ve stejném termínu jako jejich daňové přiznání) do 18. 8. 2020 (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním).
  • Faktické odložení přiznání a platby daně z nabytí nemovitých věcí do konce letošního roku (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním a placením), tj.tak, aby ti poplatníci, kterým na základě projednávaného zákona o zrušení této daně zanikne daňová povinnost, nebyli nuceni tuto daň nyní platit. Podmínkou je, že k podání daňového přiznání dojde do 31.12.2020
  • Prominutí DPH na bezúplatné dodání základních ochranných prostředků, zejména roušek, respirátorů, dezinfekčních prostředků apod., u nichž vznikla povinnost přiznat daň v období od 18. 5. 2020 do 31. 7. 2020.
  • Automatické prominutí úroku z prodlení a úroku z posečkané částky vzniklých od 12. 3. 2020 do 31. 12. 2020 v případech, kdy bylo správcem daně individuálně povoleno posečkání či úhrada ve splátkách z důvodů souvisejících s koronavirem.
  • Prominutí správního poplatku za podání žádostí na finanční či celní úřad učiněných do konce roku 2020 (žádost o posečkání nebo splátkování daně, žádost o prominutí úroku z prodlení, žádost o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení apod.)
  • Prominutí pokuty za opožděné podání vyúčtování zaměstnavatele (daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti), pokud k podání vyúčtování došlo do 31. 5. 2020.
  • Faktické posunutí lhůty pro podání dodatečného daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018 těm subjektům, u nichž došlo v průběhu roku 2019 ke změně způsobu uplatňování výdajů nebo k zahájení účtování, vedení daňové evidence apod. Termín pro podání a úhradu daně se posouvá do 18. 8. 2020 (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním a placením).

 

Oznámení MF ČR: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/vlada-schvalila-prodlouzeni-danovych-ule-38663

Kompletní rozhodnutí o prominutí ve Finančním zpravodaji: https://www.mfcr.cz/assets/cs/media/Financni-zpravodaj_2020-c-09.pdf


Dotace na nájemné provozoven za 4-6/2020 potvrzeny EK

Dovoluji si Vás informovat o tom, že dne 3.6.2020 Evropská komise schválila dotační program Ministerstva průmyslu a obchodu, v rámci kterého budou moci podnikatelé, kteří museli uzavřít své maloobchodní nebo službové provozovny nebo fungovali v omezeném provozu (např.přes výdejní okénka nebo e-shop), žádat o dotaci na jimi placené nájemné za duben – červen 2020.

 

Spuštění se předpokládá již nyní v červnu, možná v horizontu dalších dní, výplata dotace v červenci. Pokud se Vás tento dotační program týká, je nezbytné sledovat vypsání tohoto dotačního programu a co nejdříve a správně podat žádost o dotaci. Zcela detailní podmínky dotace zatím nejsou známy, proto v tuto chvíli uvádím dostupné informace z médií a tiskových zpráv MPO a Evropské komise. Finální detailní informace a podmínky se tudíž mohou lišit. V každém případě lze doporučit vstoupit do jednání s pronajímatelem o snížení nájemného a začít pracovat na zajištění zbylých potřebných formalit obratem.

 

Dostupné informace a podmínky dotace:

  • Stát podnikatelům přispěje na komerční nájem 50 procent v případě, že pronajímatel nájem o 30 procent sníží a nájemce doplatí 20 procent. Podpora do maximální výše deset milionů korun se bude vztahovat na duben, květen a červen. Nájemci, kteří nájem platí veřejnému subjektu, dostanou rovnou podporu 80 procent. Nájemce pak de facto ze svého ponese pouze 20 procent nájmu.
  • Podpora se bude vztahovat na nájemní / podnájemní smlouvy uzavřené před 12. březnem. Naopak program nebudou moci využít podnikatelé, kterým prostor pronajímá spřízněná osoba.
  • Maximální výše podpory činí 10 mio.Kč na jednoho žadatele
  • Za každou provozovnu bude možné podat jednu žádost o dotaci
  • DPH z nájemného nebude uznatelný výdaj pro účely dotace
  • Žadatel nesmí být v prodlení s platbou svých závazků vůči FÚ, zdravotním pojišťovnám, celním úřadu…
  • Dosud není známo, jak bude možno kombinovat dotaci s čerpáním z jiných programů co do výše maximální částky dotace – zejm.program na náhrady mezd Antivirus od Úřadů práce

 

K žádosti bude zřejmě potřeba přiložit tyto dokumenty:

  • Česné prohlášení příjemce podpory o splnění podmínek podpory
  • Čestné prohlášení pronajímatele komerčního / státního subjektu o splnění podmínek podpory a základních parametrech nájemního vztahu
  • Doklad o úhradě nájemného za leden a únor 2020 popř.za předchozí měsíce k doložení běžné ceny nájmu
  • Doklad o úhradě části nájemného pro danou provozovnu za rozhodné období, tj.duben – červen 2020
  • Žádost se bude vyplňovat v informačním systému

 

Odkazy na zdroje informací:

 


Zpětné uplatnění daňové ztráty roku 2020 do roku 2019

Další velmi očekávanou změnou v daňových předpisech je zpětné uplatnění daňové ztráty, tzv.tax loss carry back.

Uvádím pro Vás informace k tomuto novému daňovému institutu na základě zákona, který byl již schválen Poslaneckou sněmovnou, avšak v pátek byl Senátem vrácen zpět s pozměňovacím návrhem (který se tohoto institutu ale netýká) a proto jej bude Poslanecká sněmovna znovu projednávat. Lze však předpokládat, že tento institut bude v původním znění schválen ve velmi krátké době a nabude účinnosti ihned po vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů.

Od základu daně z příjmů budou moci fyzické nebo právnické osoby odečíst daňovou ztrátu nově i zpětně ve 2 zdaňovacích obdobích bezprostředně předcházejících zdaňovacímu období, za které se daňová ztráta stanoví. Smyslem úpravy je využití novější daňové ztráty zpětně proti kladnému základu daně předchozích 2 zdaňovacích obdobích a docílit tím daňového přeplatku v těchto 2 předchozích zdaňovacích obdobích. Aktuálním cílem úpravy je zejména dosažení zpětné daňové úlevy na dani z příjmů za rok 2019 u poplatníků, kteří dosud historicky dosahovali kladný základ daně, avšak vlivem současné situace mohou v roce 2020 skončit v daňové ztrátě.

Zpětně bude moci být uplatněna daňová ztráta v maximální výši 30 mio.Kč, a to poprvé daňovou ztrátu za zdaňovací období ukončené po 30.6.2020 (tedy v případě běžného kalendářního zdaňovacího období poprvé daňovou ztrátu za rok 2020).

Mimořádně bude možné uplatnit odhad očekávané daňové ztráty zdaňovacího období končícího po 30.6.2020 proti kladnému základu daně v prvním předchozím zdaňovacím období.

Prakticky to např.pro poplatníky s běžným kalendářním zdaňovacím obdobím znamená, že pokud dospějí k závěru, že rok 2020 budou pravděpodobně končit s daňovou ztrátou, mohou podávat dodatečné daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2019, v kterém odhad daňové ztráty roku 2020 rovnou uplatní proti základu daně (v maximální výši 30 mio.Kč) a docílí tak přeplatku na dani z příjmů za rok 2019.

Pokud by takový zpětně uplatněný odhad daňové ztráty 2020 byl oproti výsledné řádně vyměřené daňové ztrátě za rok 2020 (což bude zjištěno až v dubnu nebo červenci 2021) nesprávně vyšší, poplatník bude muset podat za rok 2019 znovu dodatečné daňové přiznání, zpětně uplatněnou daňovou ztrátu snížit na její správnou hodnotu a rozdíl na původně vrácené dani doplatit správci daně včetně úroků z prodlení. Naopak pokud by výsledná daňová ztráta za rok 2020 byla ještě vyšší než původní zpětně uplatněný odhad, bude možno podat další dodatečné daňové přiznání a zaplacenou daň roku 2019 (případně i 2018) ještě snížit.

Při zpětném uplatnění daňové ztráty dojde k prodloužení promlčecí lhůty (zejm.pro účely kontroly správcem daně) za období, v kterém bude zpětně daňová ztráta uplatněna.

Ostatní obvyklé podmínky pro uplatnění daňové ztráty zůstávají zachovány (např.test podstatné změny společníků resp.test zachování stejné vykonávané činnosti, budoucí uplatnění v následujících max.5 letech…)

Legislativní proces: https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=874


Ostatní daňové změny 2020 v souvislosti s mimořádnou situací

Snížení silniční daně nad 3,5 tuny

 

Stejným zákonem, kterým je zaváděn institut zpětného uplatnění daňové ztráty, dojde k cca 25% snížení silniční daně u nákladních vozidel, tahačů, návěsů (resp.u všech vozidel, vyjma osobních) s hmotností nad 3,5 tuny zpětně od 1.1.2020. Zákon je ještě v legislativním procesu.

 

Porovnání původních a nových sazeb viz příloha (červeně jsou orámované změněné sazby)

 

V tuto chvíli to fakticky znamená, že na záloze zaplacené již 15.4.2020 (na základě původních sazeb daně) vznikne přeplatek, který bude postupně použit na úhradu dalších záloh. Pokud dojde ke schválení, zákona zálohu splatnou 15.7.2020 tak můžete vypočítat již novými sazbami a navíc ji můžete snížit i o uvedený přeplatek ze zálohy zaplacené 15.4.2020.

 

Legislativní proces: https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=874

 

 

Snížení sazby DPH na ubytovací, kulturní a sportovní služby z 15% na 10%

 

Opět stejným zákonem, který je v legislativním procesu, by mělo dojít k přeřazení těchto služeb z 15% do 10% sazby DPH, a to okamžikem vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů:

 

  • 55 Ubytovací služby
  • 59.14, 90, 91, 93  Poskytnutí oprávnění ke vstupu na představení, do divadel, do cirkusů, do zábavních parků, na koncerty, do muzeí, do zoologických zahrad, do kin, na výstavy a na podobné kulturní události nebo do podobných kulturních zařízení; poskytnutí oprávnění ke vstupu do botanických zahrad, přírodních rezervací a národních parků.
  • 93.11, 93.12, 93.13, 93.29.11 Poskytnutí oprávnění ke vstupu na sportovní události; použití krytých i nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem; služby související s provozem rekreačních parků a pláží.
  • 96.04 Služby tureckých lázní, saun, parních lázní a solných jeskyní.

 

Odložení EET na 1.1.2021

 

Novelou zákona, který již vyšel ve Sbírce zákonů 3.6.2020, došlo k odložení povinnosti evidovat tržby až na 1.1.2021. Do konce roku 2020 tak nemá žádný poplatník povinnost evidovat přijaté hotovostní tržby.

 

Původní sazby daně silniční

Nové sazby daně silniční


Kompenzační bonus pro společníky s.r.o.

O bonus lze již žádat zde: https://ouc.financnisprava.cz/kompenzace/form/bonus

 

Informace k bonusu:

Kompenzační bonus za období od 12.3. do 8.6.2020, tj.ve výši až 44.500 Kč (500 Kč / den) (případně dle nařízení vlády i za následné období) budou moci nově získat také fyzické osoby – společníci společností s ručením omezeným („s.r.o.“), pokud:

  • s.r.o. má jen nejvýše dva společníky a oba tito společníci jsou fyzickými osobami, nebo
  • s.r.o. má pouze společníky (bez ohledu na jejich počet), kteří jsou členem jedné rodiny, a současně
  • daný společník-fyzická osoba není současně zaměstnancem (tj.nepobírá mzdu, z které je odváděno nemocenské pojištění), s výjimkou zaměstnání v předmětném s.r.o.,
  • předmětná s.r.o. není v likvidaci nebo v úpadku, nebyla nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou z pohledu DPH a za předchozí zdaňovací období dosáhla obratu min.180 tis.Kč
  • činnost s.r.o. nemohla být zcela nebo z části vykonávána nad míru obvyklou v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření, zejména z důvodů:
  1. a) nutnosti uzavřít provozovnu či omezit její provoz,
  2. b) karantény společníka
  3. c) péče o dítě společníka,
  4. d) omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech činnosti s.r.o. nebo
  5. e) omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti s.r.o..

 

Kompenzační bonus tak míří na společníky s.r.o.s nejvýše dvěma společníky fyzickými osobami (mimo rodinu), nebo na rodinné s.r.o. vlastněné členy rodiny, přičemž daný společník nesmí mít příjmy ze zaměstnání od jiného zaměstnavatele než od předmětné s.r.o.. Členy jedné rodiny se rozumí příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle zákona upravujícího registrované partnerství.

 

Kompenzační bonus je vyplácen společníkovi – fyzické osobě, nikoliv předmětnému s.r.o..

V případě, že jedním ze společníků s.r.o. je jiná právnická osoba, nárok na kompenzační bonus nevzniká.

 

Současně nevzniká nárok na kompenzační bonus, pokud s.r.o. obdržela z důvodu zaměstnání společníka podporu poskytovanou zaměstnavatelům v souvislosti s krizovými opatření, tj.z programu „Antivirus“ od Úřadu práce. Je tedy vyloučeno, aby s.r.o.získala náhradu výdělku svého společníka z programu „Antivirus“ a tento společník ještě získal kompenzační bonus.

 

Současně jedné fyzické osobě může vzniknout nárok na kompenzační bonus jen jednou, a to i když by byla současně OSVČ (jíž nárok na bonus vznikl), nebo pokud je společníkem ve více s.r.o..

 

Bonus nepodléhá dani z příjmů a nemůže být předmětem exekuce, bonus spravuje finanční úřad místně příslušný společníkovi jako daňový přeplatek.


Vláda definitivně schválila program Antivirus. Startuje už 6. dubna a firmy budou mít peníze v řádu dní

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhla úpravu programu „Antivirus“, který přinese významnou podporu zaměstnavatelům, na které doléhá epidemie koronaviru. Hlavním cílem je pomoci firmám se mzdovými náklady, aby nebyly nuceny propouštět zaměstnance. Žádosti o refundaci mezd budou moci zaměstnavatelé podávat od pondělí 6. dubna. Celý proces bude probíhat elektronicky a náhrady mezd dorazí na účty zaměstnavatelů v řádu dní.

31_03_2020_TZ_Antivirus_zjednoduseni

 

Aktuální informace pro podnikatele v souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19


Jednou z aktivit, které je možné využít je finanční servis a poradenství pro firmy a jejich zaměstnance zajišťovaný ve spolupráci s členskými firmami komory.

Zpracování žádostí o úvěr

V rámci poskytovaných služeb podnikatelům komora nabízí odborné konzultace při zpracování žádostí o úvěr, včetně příloh, dle požadavků bank. Kromě výše uvedeného Vám může krajská komora poskytnout nebo zajistit odborné konzultace v oblastech zpracování žádostí o poskytnutí finančních prostředků v rámci programů podpory malého a středního podnikání v České republice.

Daňové a účetní poradenství

Krajská komora nabízí konzultace v oblasti účetní a případně daňové problematiky formou konzultací k dané problematice. Tyto konzultace jsou poskytovány v prostorách komory, eventuálně po dohodě i jiným způsobem (e-mailem, apod.). Mimo základních konzultací je možné využít odborných služeb, které jsou zajišťovány ve spolupráci s členskými firmami krajské komory.

Zpracování podnikatelského záměru

V rámci finančního poradenství je možné využít i odbornou pomoc při vypracování podnikatelských záměrů firem dle metodiky, která odpovídá obecným požadavkům platných pro obsahovou náplň podnikatelských záměrů. Tato odborná pomoc je poskytována jak začínajícím podnikatelům, tak i firmám působících na trhu. Tyto aktivity zajišťuje komora ve spolupráci se svými členy.

 

Daně z příjmů

Lhůta pro podání přiznání se neprodlužuje, ale promíjí se pokuta za opožděné tvrzení daně (pozdní podání přiznání) k dani z příjmů fyzických osob a k dani z příjmů právnických osob za podmínky, že k podání přiznání dojde do 1. 7. 2020 včetně. Uvedená úleva se nevztahuje na poplatníky s hospodářským rokem a dále na poplatníky s prodlouženou lhůtou pro podání přiznání (audit, přiznání podává daňový poradce), kde platí termín pro podání 1. 7. 2020.

U poplatníků – viz bod 1  promíjí se úrok z prodlení za pozdní úhradu daně (doplatku daně) z příjmů fyzických osob a daně z příjmů právnických osob za podmínky, že k doplacení daně dojde do 1. 7. 2020 včetně.

Není třeba o prominutí žádat a není nutné dokládat souvislost pozdního podání či pozdní úhrady daně s nouzovým stavem. Při podání přiznání po 1. 7. 2020, resp. při doplacení daně po 1. 7. 2020, se sankce uplatní, a to za období od 1. 4. 2020!

Má-li poplatník přeplatek na dani a podá přiznání až po 1. 4. 2020, vrátí správce daně přeplatek do 30 dnů od data skutečného podání přiznání.

Všechny právnické i fyzické osoby, které mají povinnost hradit první pololetní nebo druhou čtvrtletní zálohu na daň z příjmů splatnou ke dni 15. 6. 2020, jsou zproštěni povinnosti tuto zálohu platit.

Liberační ustanovení se netýkají oznamovací povinnosti fyzických osob podle § 38v zákona o daních z příjmů. Lhůta pro oznámení osvobozených příjmů z roku 2019, pokud překročí osvobozený příjem 5 mil. Kč. Oznámení je nutné podat ve „standardní lhůtě“ zpravidla do 1. 4. 2020. Při neplnění povinnosti včas je teoreticky možné žádat o prominutí pokuty.

Prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně (bez nutnosti prokazování souvislosti s nouzovým stavem) se týká také podání vyúčtování srážkové daně (tzv. „žluté“) za rok 2019, pro jehož podání za rok 2019 platí lhůta 1. 4. 2020. Pokud bude vyúčtování podáno do 1. 7. 2020, bude automaticky prominuta pokuta za opožděné tvrzení daně.

Na vyúčtování zálohové daně z příjmů ze závislé činnosti (tzv. „růžové“) se prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně nevztahuje.

Avizován je možný zpětný odpočet daňové ztráty. Pokud za rok 2020 bude poplatníkovi vyměřena daňová ztráta, bude ji možné zpětně uplatnit v dodatečném daňovém přiznání za rok 2019 a 2018 a požádat o vrácení přeplatku na dani. Změna bude vyžadovat novelu zákona.

 

Daň silniční

Plošné posunutí úhrady záloh splatných v dubnu a v červenci na silniční daň, a to nejpozději do 15. října 2020. U všech takto zpožděných úhrad bude automaticky prominuto příslušenství daně, tedy všechny úroky z prodlení a z posečkání.

Daň z nabytí nemovitostí

Plošné prominutí pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí či za pozdě uhrazenou daň z nabytí nemovitých věcí nebo zálohu na tuto daň. Prominutí se vztahuje na všechna opožděná daňová přiznání s lhůtou podání v termínu od 31. 3. do 31. 7. 2020. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí může být bez hrozby sankce podáno nejpozději do 31. 8. 2020. Současně platí, že v těchto případech budou prominuty také úroky z prodlení nebo úroky z posečkání daně z nabytí nemovitých věcí. Fakticky bude tedy všem daňovým poplatníkům automaticky umožněno podat daňové přiznání k dani z nabytí domů, bytů, pozemků, garáží a podobně a uhradit tuto daň až o pět měsíců později.

DPH

Za období od 1. 3. 2020 do 31. 7. 2020 se promíjí pokuta za pozdní podání kontrolního hlášení, a to bez nutnosti dokládat souvislost s nouzovým stavem. Prominutí se ale vztahuje jen na případ, kdy před podáním kontrolního hlášení není plátce vyzván k jeho podání.

Nepromíjí se pokuta za opožděné podání přiznání k DPH a úroky z prodlení
za pozdní úhradu DPH.

Plátce má i nadále možnost individuálně požádat buď o posečkání daně, včetně úhrady daně ve splátkách, nebo o prominutí úroků z prodlení. Pokud bude jedna z těchto žádostí kladně vyřízena, automaticky se plátci promíjí i pokuta za opožděné tvrzení daně.

 

EET

Pro období do ukončení nouzového stavu vyhlášeného vládou ČR od 12. 3. 2020 se stanoví výjimka pro všechny povinnosti plynoucí pro subjekty těchto povinností, tedy poplatníky daně z příjmů, a to s výjimkou povinnosti zacházet s autentizačními údaji, certifikátem pro evidenci tržeb a blokem účtenek tak, aby předešli jejich zneužití. Výjimka bude platit ještě po dobu tří měsíců následujících po ukončení nouzového stavu. Pozastavení znamená, že žádný poplatník (1. – 3. vlna) nebude muset evidovat své tržby. Evidence tržeb nebude v uvedeném období kontrolována.

.

 Zdravotní pojištění OSVČ

Novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění umožňuje všem OSVČ
u všech zdravotních pojišťoven podat přehled za rok 2019 do 3. 8. 2020. Doplatek pojistného bez penále je splatný do 8 dnů od data podání přehledu, nejpozději do 11. 8. 2020.

Má-li OSVČ povinnost platit měsíční zálohu 2 352 Kč a nižší, nemusí platit zálohy za měsíce březen až srpen 2020. Zálohy jsou prominuty. Pokud již za březen zálohu OSVČ zaplatila (většinou ano), považuje se březnová úhrada za zálohu na září 2020. V praxi to bude znamenat neplatit zálohy v průběhu měsíců duben až září 2020 při obvyklém placení záloh pozadu za předchozí kalendářní měsíc.

OSVČ, které platí měsíční zálohy na pojistné na zdravotní pojištění vyšší než minimální, jsou v měsících březen až srpen 2020 prominuty zálohy ve výši minimálního vyměřovacího základu, ale budou muset zaplatit rozdíl mezi výší své vypočtené zálohy na pojistné a výší minimálního pojistného. V uvedených měsících však nemusí nic odvádět na účet pojišťovny. Částku, kterou by za březen až srpen 2020 zaplatily nad výši minimálních záloh, mohou doplatit až po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2020.

Částka, kterou OSVČ odvádí nad minimální měsíční pojistné na zdravotní pojištění, tedy není prominuta, ale pouze je její platba odložena až po podání přehledu za rok 2020. Rozdíl mezi výší dosud odváděné zálohy a výší minimálního pojistného však OSVČ může uhradit kdykoli (po částech i najednou) během roku 2020, čímž se vyhne nutnosti zaplatit velký doplatek na pojistném v roce 2021.

 

Důchodové pojištění OSVČ

OSVČ, která podává přiznání k dani z příjmů ve standardním termínu, musí přehled podle platné právní úpravy podat do 4. 5. 2020. Česká správa sociálního zabezpečení uvádí v informacích zveřejněných na webových stránkách možné prodloužení termínu pro podání přehledu za rok 2019 na 3. 8. 2020. Ke stejnému datu ČSSZ připouští bez sankce doplatit i pojistné za rok 2019. Dá se předpokládat, že odklad do 3. 8. 2020 bude všeobecně akceptován.

Za měsíce březen až srpen 2020 se vůbec nemusí platit zálohy bez dalších podmínek, resp. zálohy se zcela promíjí a OSVČ je nemusí uhradit v doplatku po podání přehledu za rok 2020. Protože záloha na březen 2020 měla být a většinou byla zaplacena do 20. 3. 2020, započte se zaplacená záloha na březen 2020 na září 2020. Ve svém důsledku se tedy nemusí OSVČ platit zálohy v měsících duben až září 2020.

 

 

Základní přehled předpisů

Zákon č. 134/2020 Sb. – novela zdravotní pojištění

Zákon č. 136/2020 Sb. – zákon o některých úpravách v sociálním pojištění

Zákon č. 137/2020 Sb. – zákon o některých úpravách v evidenci tržeb

Finanční zpravodaj č. 4/2020

Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně a správního poplatku z důvodu mimořádné události

Pokyn č. GFŘ-D-44 k promíjení úroku z prodlení, úroku z posečkané částky a pokuty za nepodání kontrolního hlášení

Finanční zpravodaj č. 5/2020